100 LITRÓW KRWI NA 100-LECIE POLICJi

W tym roku Polska Policja świętuje 100 rocznicę powstania. Ten wyjątkowy jubileusz obchodzony jest na wiele sposobów. Na terenie województwa małopolskiego z tej okazji organizowana jest akcja krwiodawstwa „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”, w ramach której przeprowadzane będą zbiórki krwi. W związku tym, że 24 lipca każdego roku na pamiątkę powstania Policji Państwowej organizowane są uroczystości z okazji święta Policji, akcja „100 litrów krwi na 100-lecie Policji” potrwa do końca lipca br. Do udziału w akcji oprócz policjantów, pracowników Policji oraz funkcjonariuszy innych służb zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego, którzy są zdrowi i ukończyli 18 rok życia, a nie przekroczyli 65 lat. Należy zgłosić się Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, ul. Rzeźnicza 11 w Krakowie lub jednym z oddziałów terenowych znajdujących się w:Bochni, Chrzanowie, Gorlicach, Krakowie Nowej Hucie, Limanowej, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Wadowicach, Wieliczce, Zakopanem i przy rejestracji poinformować, ze oddaje się krew na akcje „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”. Akcja ma nadany indywidualny numer K139, dostępny na terenie całego województwa małopolskiego.

Zebrana w akcji krew pozwoli zabezpieczyć ten cenny dar dla chorych i potrzebujących ze szpitali i klinik naszego regionu. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku. Jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml. Warto zachęcać do regularnego oddawania krwi rodzinę i przyjaciół. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni.

Koordynatorem akcji w garnizonie małopolskim jest kom. Franciszek Gawlik z Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (tel. 12 61 54 028). Na dzień 5 marca 2019 roku w akcji wzięło udział 58 osób, zebrano łącznie 26 100 ml krwi.